Jak porazit prokrastinaci... zítra už vážně začnu

Většina kreativců se s ní potýká, mnozí z vás se s ní setkávají pravidelně před deadliny důležitých projektů nebo jako studenti během zkouškového období. Prokrastinace je nepříjemná, škodlivá a návyková, ale rozhodně to není terminální stav vaší produktivity. Tedy, neměl by být, pokud tomu nepodlehnete dobrovolně.

 

Pro neznalce - co to je "prokrastinace"

Kdo se s tímto termínem ještě nesetkal, pro toho postačí stručné a výstižné vysvětlení z Wikipedie:

"Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví."

Odvážnější ji označují jako novodobou společenskou chorobu, konzervativci pak spíše za mutanta lidské lenivosti kříženého se zbabělostí čelit problémům. Já netvrdím ani jedno z toho, pro mě je prokrastinace prostě kravina. Je to jen další výmluva v šuplíku, kam člověk hmátne, když nedodržel slíbený termín. Jen další omluvenka, proč se nesplnil termín uzávěrky, jen další schůdek do pekla nezodpovědnosti. Navzdory vnějším okolnostem, které vám mohou znepříjemňovat pracovní proces, je prokrastinace pouze odbočkou ve vaší hlavě, jen vy ji můžete porazit.

 

Nejdůležitějším krokem je přiznat si, že máte problém

A má ho velká většina každodenních uživatelů Internetu, dost často pak administrativní pracovníci. Znáte klasický "bermudský trojúhelník Internetu", ve kterém se rázem ztratí veškeré vaše denní plány - FacebookYouTubeTwitter, doplněné o další vaše oblíbené stránky? Když důležitý telefonát, kterým chcete klientovi oznámit navýšení ceny, odložíte a raději jdete umýt všechna okna a protřídit černobílé fotky z dětství? To není lenost, a není to ani strach. Je to morální úpadek, dáváte přednost méně náročné činnosti, u které nemusíte přemýšlet, ztrácí se váš smysl pro povinnost a pracovní disciplínu, je to vaše osobní selhání.Proč prokrastinujeme?

Protože se nám nechce. Nechce se nám zpracovat přiznání k dani z příjmu, protože venku prší a máme náladu tak akorát pustit si akční film a cpát se popcornem, daně počkají, času dost. Nechce se nám udělat průzkum trhu pro nový eshop, museli bychom si k tomu něco nastudovat, a to nás nebaví, raději jdeme posekat trávu na zahradě. A netýká se to jen pracovních úkolů, znáte ve svém okolí určitě někoho, kdo se chystá začít chodit do posilovny (běhat, zdravě jíst atd.), hned od zítřka, příštího týdne, po příští výplatě… Když je pak následně potkáte, tak co? No nešlo to, přijela tchýně na návštěvu, auto bylo v servisu, rekonstrukce koupelny bla bla bla. Tak proč, když tolik chceme, a víme, že to chceme, dokážeme tak snadno sklouznout k prokrastinaci

 

Jak s tím bojovat

Musíte si vytvořit vhodné podmínky, vhodné pracovní prostředí, připravte se na možnost, že možná budete muset provést výrazné změny ve svém denním režimu. Vaši přátelé a kolegové vás můžou podpořit, ale nečekejte pomocnou ruku, tenhle boj musíte vyhrát sami nad sebou.

 

Nemyslete na nepohodlí spojené s úkolem, motivujte se důsledkem jeho zvládnutí

Když uvážíte například ono zpracování daňového přiznání, nemyslete na to, že vám to zabere hodinu času, uvědomte si, že po dokončení máte zase na rok klid a máte to z krku. Při složitém úkolu pro klienta nemyslete na nervy při komunikaci a vysvětlování, motivujte se tím, že to bude velmi cenná reference a co pěkného si koupíte za odměnu po dokončení. Pokud vám to pomůže, nebojte se myslet materiálně. Neodměňujte se za banality, ale dopřejte si i zasloužený pocit z dobře odvedené práce. Užitečná je občas i negativní motivace - musíte platit účty, potřebujete kvalitní reference, nechcete v plavkách vypadat jako rozteklej sněhulák.

 

Máte slabou vůli? Trénujte ji

Pokaždé, když se dostanete na začátek nějakého úkolu, začne vám mozek nabízet různé prokrastinační cestičky. V takové chvíli prostě zatněte zuby a pokračujte v plnění úkolu nebo vašem předsevzetí a povinostech. Řekli jste si včera, že si půjdete zaběhat, protože se chcete dostat do formy? Obujte si boty a jděte. Nedovolte vašemu mozku, aby vám naservíroval lákavé výmluvy.

 

Přestaňte se vymlouvat - svému okolí i sobě

Dáváte otevřeně najevo svou nespolehlivost a nezodpovědnost, vaše okolí už je alergické poslouchat vaše "… nemohl jsem, protože …", těžko s takovým přístupem můžete očekávat, že se na vás někdo obrátí se zadáním dalších úkolů, co hůř, vám to vlastně ani nebude vadit. Začne se vám líbit tenhle přístup, "prokrastinátor" pro vás začne být zábavný společenský titul, kterým budete bavit své úspěšné bývalé spolužáky na třídním srazu, ve svém tesilovém obleku s nuceným úsměvem na rtech. 

 

Jak bojujete s prokrastinací vy, při své každodenní práci? Máte zaručený recept na produktivitu, co konkrétně vám pomáhá překonat počáteční nechuť při plnění náročných úkolů, co vás dokáže správně motivovat a naladit?

Podobné články

Na co myslet při výběru kvalitního webdesignera
Nebuďte na všechno sami Pořiďte si webkonzultanta
Chystáte nový web? Sestavte si rozpočet!

Diskuze

default avatar
Zaregistruj se, přihlas se, nebo vlož komentář jako nepřihlášený.
Jméno (povinné)
URL webu
0 komentářů

Reklamní plocha

Spojte se s námi
rss Odběr článků